Проучване Тренд 2025 показва, че българите са били относително доволни в личен план през изминалата година: 61% са заявили, че са били щастливи през 2025 г., а около 59–60% оценяват годината като „добра“ за себе си. Изследването е проведено в периода 29 ноември – 5 декември 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ сред 1002 пълнолетни лица.
Лично и национално възприятие
Въпреки по-високите лични оценки, нагласите към страната са по-резервирани: 33% от анкетираните определят 2025 г. като добра за България, докато 53% я смятат за лоша. Както отбелязва изследването, „61 % от българите са били щастливи през 2025 г.“, а „Близо шест от десет българи (59 %) определят 2025 г. като добра за тях самите.“
Очаквания за 2026 г.
Перспективите за 2026 г. са по-песимистични: едва 28% вярват, че следващата година ще бъде по-добра за страната, докато 47% очакват тя да е по-лоша. По отношение на личните очаквания 35% смятат, че 2026 г. ще бъде по-добра лично за тях, а 29% очакват по-лоша година. В изследването се посочва също и промяната в нагласите спрямо предходни години — оптимизмът за личните перспективи намалява спрямо 2024 г.
- Период на проучването: 29 ноември – 5 декември 2025 г.
- Метод: пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“.
- Обхват: 1002 пълнолетни лица (18+).
Цитати от изследването: „61 % от българите са били щастливи през 2025 г.“, „Една трета от българите определят изминалата година като добра за България.“ и „28 % са на мнение, че България я очаква една по-добра година [2026], … близо половината от българите (47 %) очакват една по-лоша година за страната.“





















