Проблемите с алергии сред бебета и малки деца се увеличават, като родителите и медиците търсят начини за ранно разпознаване и ефективно справяне с тези състояния. Експерти по детско здравеопазване разкриват, че някои алергии са по-чести сред най-младите.
Алергии при децата от храни
Млечните продукти, яйцата, ядките, соята и пшеницата се нареждат сред най-честите алергени за бебета и малки деца. Алергиите към тези храни могат да се проявят по различни начини и да варират значително по тежест.
- Млечни продукти: Алергията към краве мляко е една от най-често срещаните хранителни алергии при деца. Симптомите могат да включват кожни обриви, стомашно-чревни нарушения като газове и диария, и по-рядко – дихателни проблеми или анафилаксия. Родителите често забелязват реакции след прием на мляко или млечни продукти като сирене и йогурт.
- Яйца: Алергията към яйца също е разпространена и често засяга както белтъка, така и жълтъка, въпреки че алергията обикновено се дължи на протеините в белтъка. Симптомите могат да включват кожни реакции, стомашно-чревен дискомфорт и в редки случаи, тежки алергични реакции.
- Ядки: Ядките, особено фъстъците (които технически са бобови растения), могат да предизвикат едни от най-сериозните и потенциално животозастрашаващи реакции, включително анафилаксия. Родителите трябва да бъдат особено внимателни при въвеждането на ядки в диетата на децата.
- Соя: Алергията към соя често се проявява в ранна детска възраст, със симптоми като стомашно-чревен дискомфорт, кожни обриви или диария. Продукти като соево мляко и тофу са чести тригери.
- Пшеница: Алергията към пшеница може да предизвика реакции вариращи от леки до сериозни, включително кожни обриви, дихателни проблеми и анафилаксия. Тя често се бърка с цьолиакия, автоимунно заболяване, но двете са различни състояния.
Алергия при малки деца от околна среда
Алергиите към прах, полен и животински косми са сред най-често срещаните екологични алергии, които засягат деца. Тези алергии могат да причинят разнообразни и често неприятни симптоми, които засягат ежедневието на младите пациенти.
- Прах: Алергиите към домашен прах са особено разпространени, тъй като домашният прах често съдържа алергени като акари от прах, микроскопични същества, които се хранят с човешката кожа. Симптомите могат да включват запушване на носа, воднисти очи, често кихане и дори астматични пристъпи.
- Полен: Поленът от дървета, треви и плевели е основен виновник за сезонни алергии, известни още като хейл фийвър. Пролетта и ранното лято са особено трудни периоди за алергичните деца, тъй като нивата на полен във въздуха са високи. Симптомите включват кашлица, хрема, затруднено дишане и обриви, както и умора и раздразнителност от постоянните алергични реакции.
- Животински косми: Космите от домашни любимци могат да бъдат силни алергени, дори и животното да не се линее интензивно. Протеините, намиращи се в кожните люспи (перхота), урината и слюнката на животните, се прикрепят към космите и са чести алергени. Тези алергени могат да предизвикат симптоми като зачервени и сърбящи очи, кожни обриви и дихателни проблеми, включително астма.
Контактни алергии
Контактните алергии, които възникват при допир на кожата с определени материали, могат да причинят редица кожни проблеми у децата, включително екзема, дерматит и зачервявания. Никелът и латексът са два от най-често срещаните алергени, които предизвикват такива реакции.
- Никел: Този метал е широко разпространен в бижута, копчета за дрехи, метални играчки и много други предмети от ежедневието. Алергията към никел често се проявява със сърбеж, зачервяване и образуване на пъпки на мястото на контакт. В тежки случаи, продължителният контакт може да доведе до образуване на хронична екзема, която се характеризира със суха, пукната и болезнена кожа.
- Латекс: Намиращ се в много обикновени предмети като балони, домакински ръкавици, играчки и някои видове медицински устройства, латексът може да бъде проблем за деца с чувствителност към този материал. Симптомите на алергия към латекс включват кожни реакции като зачервяване, сърбеж и образуване на мехурчета. В по-сериозни случаи може да възникне и алергичен ринит или астматични реакции.
За да предотвратят и управляват алергиите при деца, здравните специалисти съветват родителите да наблюдават внимателно за всякакви необичайни симптоми след въвеждане на нови храни или излагане на нови среди и да се консултират с педиатър за алергологични тестове. Ранното диагностициране и подходящата интервенция могат значително да подобрят качеството на живот на децата.