Хелоуин – денят, когато призраците и чудовищата стават част от ежедневието ни. Но какво всъщност представлява този празник, откъде идва и как го празнуваме? В тази статия ще разберете всичко най-важно свързано с Хелоуин.
Какво се прави на Хелоуин?
На Хелоуин традиционно се изрязват тиквени фенери, организират се партита с маски и децата обикалят от врата на врата, като изпълняват „трик или лакомство“ (или на английски „trick or treat“), при което те търсят бонбони и лакомства, а при отказ изпълняват безобидни хитринки.
Кога се пада Хелоуин 2023?
Хелоуин винаги се празнува на 31 октомври, така че през 2023 г. празникът ще бъде на вторник, 31 октомври.
Каква е истинската история на Хелоуин?
Хелоуин има своите корени в древния келтски празник Самхайн, отбелязван в края на лятото и началото на новата година (1 ноември). Келтите вярвали, че в нощта на Самхайн границата между живите и мъртвите става неясна и духовете на починалите връщали в света на живите. Подробна информация ще намерите и на : Всичко за Хелоуин
Има ли разлика между „Вси светии“ и Хелоуин?
Да, има разлика. Вси светии (или „Алл Халоус Дей“ на английски) е християнски празник, празнуван на 1 ноември и е посветен на всички светии, известни и неизвестни. Въпреки че има общи корени с Хелоуин, двете празненства имат различен фокус и традиции. Хелоуин е повече свързан с митове и легенди, докато Вси светии има религиозен характер.
Хелоуин, както и много други празници, носи със себе си голяма символика и редица традиции, които се запазват и развиват през вековете.
Тиквените фенери Тиквените фенери, наричани още „фенер Джак“, идват от ирландска легенда за измамник на име Джак, който успял да измами дявола няколко пъти. След смъртта си, Джак не бил приет нито в Рая, нито в Ада и бил осъден да броди завинаги с фенер, изрязан от ряпа. С пристигането на ирландците в Америка, традицията се пренесла, но вместо ряпа започнали да използват тикви, тъй като били по-лесни за изрязване.
Костюми Традицията за носене на костюми по време на Хелоуин идва от древните келти. Те вярвали, че присъствието на духовете на мъртвите прави Хелоуин особена нощ, в която предсказанията били по-точни. За да предпазят своята идентичност от зли духове, хората се обличали с маски и облекла, когато излизали навън след залез слънце.
„Трик или лакомство“ Тази традиция е комбинация от различни обичаи. През Средновековието в Европа, на 2 ноември (Денят на душите), децата и бедните ходели от врата на врата, като молели за сладкиши за душите в замяна на молитви за починалите роднини на домакините.
Вси светии Както споменахме по-горе, Вси светии е християнски празник, посветен на всички светци. В много страни, включително и в България, на този ден хората посещават гробищата на своите близки, за да ги почетат и запалят свещи.
В заключение, Хелоуин е празник с дълга и богата история, който се превърнал в едно от най-популярните празненства по света. Независимо дали го празнувате с тиквени фенери, сладкиши или костюми, главното е да се забавлявате!