Много от хората пробват различни лечения, без дори да знаят как всъщност функционира човешкия организъм и какво е действието на метаболизма.
Казано просто, това е скоростта, с която организмът ни изгаря калориите, за да поддържа съществуването.
Полезно е да се знае ,че организмът гори калории денонощно, независимо от това дали се движите или почивате. Затова се нуждаете от енергия непрекъснато, даже докато спите. Тук е важно да опоменем ,че точно затова е важно да не се пропускат дневните хранения с цел отслабване , защото тогава лишавате организма от така нужната му енергия за да функционира правилно.
От какво се влияе метаболизма ?
Основното мнение по въпроса сред хората е ,че главно действие оказва степента на физическата активност, от функцията на тиреоидните хормони и от възрастта. Донякъде това е вярно , но важният фактор е мускулната маса. Колкото повече е мускулната маса, толкова повече калории се изгарят, независимо от физическата активност и възрастта.
Факторите, определящи човешкия метаболизъм, подредени според тяхното значение:
- Мускулна маса
- Честота на хранене.При по-големи интервали между храненията, метаболизмът повече се забавя за да може да съхрани енергия. Често при провеждане на диети за отслабване .
- Степен на активност. Важно е, но губи значението си, ако яденето не отговаря на енергия , която изразходвате.
- Начин на хранене. Диета , изключваща почти напълно мазнините, води до силно намаляне отделянето на хормони, което само по себе си забавя метаболизма.
- Хидратация. Над 70% от функциите на организма се осъществяват във водна среда, обезводняването е опасно и забавя и стресира всичките системи на организма.
- Генетични дадености. Някои хора имат по-бърз метаболизъм от други , не можете да промените генетичните дадености, но все пак може да се опитате да промените до известна степен бавния си метаболизъм.
- Хормоналната функция. Съмнявате се, че имате недостиг на тиреоидни хормони? Това е рядко срещано – преди да достигнете до такова заключение , пробвайте да стабилизирате кръвната си захар и се заемете с физически упражнения няколко пъти седмично.
- Стрес. Стреса също може да забави метаболизма, като създава напрежение във всички системи. Освен това много хора започват да ядат повече, когато са стресирани.
Причини за забавянето на метаболизма :
Често се твърди, че след 30-годишна възраст метаболизмът се забавя. Всъщност, е установено, че причината не е толкова във възрастта, колкото в загубата на мускулна маса, което не става с остаряването, а с намаляването или липсата на физическо натоварване.
Решение на проблема със забавения метаболизъм :
Намалете мазнините. Няма смисъл да правите тренирате и да правите физически упражнения, ако след тях трупате нови мазнини. Човек не напълнява от липса на спорт, а защото снабдява организма си с повече калории, отколкото има нужда в момента. Може да ядете храните, които обичате, но само ако доставяте количеството, което е необходимо. Яжте и според изразходваната енергия, най-добре на 2-3 часа.
Целете да свалите натрупаните мазнини. Това изисква комбиниран подход – поддържане на стабилни стойности на кръвната захар и физически тренировки с постепенно увеличаване на натоварването.