Кои са симптомите на наличие на депресия?
– Потиснатост, чувство на тъга и празнота през голяма част на деня
–Загуба на интереси във всичко, липса на активност през деня
-Загуба на тегло, което не е свързано с диети
–Сънливост или безсъние почти всеки ден
-Невъзможност за концентрация, забавеност в действията и мисленето
-Липса на енергия или страх от загуба на енергия
-Чувство за безсцелност и вина
-Мисли за смъртта или страх от смъртта
-Опити за самоубийство
*Присъствието на три или повече от изброените симптоми сочи наличие на депресивно състояние.
Симптомите трябва да са налични повече от 2 месеца и да се характеризират с функционални разстройства.
Трябва да сме наясно, че всички антидепресанти – подтискат симптомите, а НЕ ЛЕКУВАТ. Проблемът при депресията обикновено е свързан с начина на живот и със справянето/несправянето с ежедневието, а това лекарствата могат да го променят само косвено.
Основни грешки, които допускаме в желанието да си помогнем за излизане от депресията:
1. Да мислим, че само можем да се преборим и да не търсим адекватна помощ от специалист психолог.
2. Да си предписваме сами лекарства, без да се консултираме със специалист
3. Да спираме лекарството от раз, когато ние решим отново без да се консултираме със специалист.
Много хора мислят, че сами могат да си помогнат и да излязат от „дупката“, но депресията си е заболяване, което пречи на нормалното социално функциониране.
Желанието да си помогнеш, да се оправиш е най-важно – това е първата, най-трудната, но и най-важна крачка в пътя към измъкване от депресията.
Това, което може да ви помогне да направите тази важна първа крачка е да го погледнете като предизвикателство, вместо като пречка или поредната трудност.
Втората стъпка е да намерим добър психолог и да му се доверим.
Трябва обаче да проявим повече търпение, повече спокойствие, защото нещата се получават постепенно, а не светкавично като с магическа пръчка.
Третото важно нещо, когато осъзнаем причините за депресия да се стремим да ги оправим. Съставяме си план как да направим животът си по-добър и започваме да действаме по него. Всяко отклонение трябва да го стопираме и да се мотивираме да мислим за нещо хубаво, позитивно. Ако не можете да се сетите за нещо хубаво, започнете да мечтаете. В много книги / „Законът на привличането“на Естер и Джери Хикс; „Подсъзнанието може всичко„ на Джон Кехоу; „Тайната“ на Ронда Бърн и „Мета Тайната“ на Мел Гил/ пише, че колкото повече мислиш за неприятните, негативните неща, болести, толкова повече ги привличаш към себе си.
Същото важи и в обратния случай – колкото повече време отделяш да мислиш за хубави неща, за щастливите моменти, да мечтаеш като визуализираш мечтите в съзнанието си, толкова повече привличаш към себе си тези хубави неща.
Мислете позитивно, представяйте си, че желаните неща вече са се случили, почувствайте радостта, която са ви донесли. Носете тази мисъл постоянно с вас! Опитайте!
Важно е само да бъдете постоянни, да не отлагате за следващия ден и да имате ясна цел.