Как да разчитаме показателите на кръвните изследвания?
Поне веднъж годишно ни се налага да направим профилактика при личния си лекар. От там излизаме с един куп назначени ни кръвни изследвания, дори и да нямаме никакви оплаквания, а след като го направим идва страшното – Как да разчитаме показателите на кръвните си изследвания? За хората без медицинско образование и една кръвна картина, би им изглеждала като написана на китайски почти, макар и да съдържа всякакви латински цифри и букви. Всеки един от нас се есблъсквал с това, и особено ако има резултат, който е над нормата или под тогава настъпва гоямото чудене преди да посетим лекаря си отново. Хубаво е все пак, когато човек се интересува от своите показатели в кръвните си изследвания, а така има и желание да подпомогне своя лечебен процес. Но все пак нека видим кое какво означава от стандартните кръвни изследвания:
RBC – червени кръвни телца(еритроцити) , който най общо отговорят за приноса на кислород към клетките,в нашето тяло. Ако въ вавшите кръвни изследвания те са под нормата си(3.7-5.3 за жени и 4,4-5,9 за мъжете) възможно е да имате анемия или нещо подобно.
MCV – среден обем еритроцити, които стандартно са мъже и жени са с долна граница 82,0 и ново са признак на евентуална анемия ако вие самите сте с много ниско MCV.
WBC – това са левкоцитите, бели кръвни телца, отговорни за за защитата на човешкия организъм срещу вируси и микроби, но когато ние сме болни то те понякога са с високи стойности. Те се „съхраняват“ в нашия костен мозък. Ниските им стойности покават, че човешкият организъм на практика няма защитни сили ,срещу вирусите.
Холестерол – показва колко интензивна е обмяната на веществата в нашия организъм
HDL cholesterol е „добрият“ холескерол
LDL cholesterol e „лошият“ холескерол. Високите нива на LDL показват риск от инфаркт и инсулт.
Общ белтък(Total protein) – Ако човек се храни лошо, или е силно изтощен тогава нивата ан общия белтък спадат, и така се нарушава усвояването му от организма
HgB хемоглобин, който е основният приносител на кислород към клетките, но той намалява понякога особено ако сме прекалили с определени храни и алкохол. Ниският емоглобин пречи на съсирването на кръвта
RLT– това са тромбоцитите, а те най общо отговарят за съсиравнето на кръвта ни
LYM са лимфоцитите ни, които се борят с вирусите,ъ когато разбира се има такива.
СУЕ – утайка на кръвта или скорост на утаяване на еритроцитите, която утайка при натравяния и възпаления в повечето случай е ускорена(ускорена утайка)
Hct – хематокрит, които дава информация за обема на кръвните клетки в кръвта ни.
Creatinine – креатин, който от своя страна отговаря за правилното функциониране на бъбреците
Limph – лимфоцитите, който трябва да бъдат до 30% от общия брой левкоцити.
Асат/Алат са отговорни за правилното функциониране на черния дроби са важни ензими. Завишените им стойности обикновенно са сигнал хепатит.
Uric acid – пикочна киселина, която се отделя от бъбреците и се изхвърля с урината
Urea-Урея, която е показател за белтъчната обмяна и за правилната бъбречна функция
За да могат къвните изследвания да покажат аксимално точни резултати, е добре те да се направят след 8-12 часа от последния прием на храна и течности, с изключение на вода.
EOS -еозинофали, които ако са повече от 5 % означава, че е възможно да имате някаква алергия
Това са най-общо показателите от стандартните кръвни изследания. При отклонения в общите показатели е възможно да са неоходими допънителни изседвания или консултация с друг специалист. Разбира се не бива сами да си поставяме, каквато и да било диагноза.