Сурвакането е традиционен български обичай, особено известен и практикуван около Нова година. Счита се, че обичаят има тракийски произход и е свързан с древни ритуали за здраве и плодородие. Процесът включва леко побоядисване със специално изработена дървена пръчка, наречена „сурвачка“, която обикновено е украсена с пъстри ленти, сушени плодове, монети и други символи на благополучие и изобилие.
Пожелания / текстове за сурвакане :
Сурва сурва весела година,
догодина до амина.
Златен клас на нива,
червена ябълка в градина,
пълна къща със коприна,
сурва сурва весела година догодина, до амина!
=====
Сурва, сурва година,
весела година!
Едър клас на нива,
голям грозд на лоза,
жълт мамул на леса,
пълна къща с коприна,
червена ябълка в градина,
живо-здраво до година,
до година, до амина!
=====
Сурва, сурва година,
здрава, здрава гърбина,
златен клас на нивята,
сладък плод за децата,
вечен мир на земята!
Живи, здрави догодина,
догодина до амина!
=====
Сурва сурва година!
Весела година!
Пълен клас на нива,
жълт мамул на леса,
червено грозде на лоза,
жълта дюла в градина!
Пълна кесия с пари!
Сурва сурва година,
до година със здраве,
до година, до амина!
Кога се сурвака?
На първия ден на новата година, децата обикалят по домовете на роднини, съседи и приятели, като със сурвачките „сурвакат“ или леко потупват по гърба на хората, изричайки благословии и пожелания за здраве, щастие и успех. За всяко изречено пожелание се вярва, че ударите със сурвачката могат да „донесат“ на човека силата и енергията, нужни за осъществяването на доброто пожелание, както и по-добро здраве през новата година. В замяна, децата обикновено получават малки подаръци или пари.
Сурвакането е уникален и живописен обичай, който съхранява в себе си вярванията и надеждите на българския народ за благополучие и добруване. Той е символ на продължаващите вековни традиции и културното наследство на България.
Как се прави сурвачка?
Сурвачката се изработва от дълга дрянова пръчка която се извива в походяща форма – най-често горните клони се завиват под формата на числото 8 или се завързват. Добавят се пуканки, парички и прежда. Може да се сложат и сушени плодове и др.