Така датата 6 септември 1885 г. остава завинаги една от най-забележителните в историята ни, но зад блясъка й е скрита трагедията на един изключителен командир. При това, за разлика от много други издигнали се лидери след Освобождението, той си остава истински патриот – определение, което за него има много по-голяма стойност, отколкото всякакви други почести или медали. Затова и до днес той е сред най-големите легенди в летописите и на Пловдив, и на Русе, и на цялата ни история.
Неговата храброст е забележителна още в детството му. Роден на 1 юни 1840 г. в с. Райковци, Великотърновско, той живее в крайна мизерия. На 9 години остава сирак и започва да работи като чирак в Търново.
Там дори коравият залък хляб се оказва лукс и той решава да тръгне за Русе, където да се обучава в кожухарство. Няма никакви пари и изминава целия път пеша. Когато пристига, е толкова прегладнял, изморен и окъсан, че мнозина го бъркат с просяк. Но това не прекършва духа му. Нещо повече – юношеството му се преплита по странен начин със събитията от Кримската война и неговата неочаквана намеса го прави герой в историята на Русе. Именно хладнокръвната му намеса през 1854 г. осуетява турското нападение над града. Подвигът му е уникален и до днес буди изумлението на мнозина чужди изследователи. Как се развиват решаващите събития, които преобръщат хода на войната? През 1854 г. Райчо живее в къщата на кожаря, който се е смилил над него и го е настанил при себе си. Момчето обитава долния етаж на дома, където има кръчма. Именно там то чува разговор между турски офицери, които обсъждат подготвяно нападение през Дунава срещу руските войски, разположени в Гюргево, на отсрещния бряг. Райчо запомня внимателно всички подробности и стратегически планове. Но време за обмисляне на плана му няма. Той решава да действа веднага и се втурва в ледените води на реката. На няколко пъти щял да се удави заради тинята и пълния мрак. Когато доплува до румънския бряг, е полумъртъв от студ и умора. Но информацията му се оказва безценна. Нападението на турците е провалено.
От този момент нататък сякаш фея с вълшебна пръчица променя живота му.
За смелостта му, руският император Николай І го награждава с дворянско звание и с шанса да учи във Втори кадетски корпус в Петербург. Райчо Николов напълно оправдава доверието на монарха – той се дипломира с пълно отличие и става офицер в руската армия. Но спокойният живот в необятната страна на Толстой и Чайковски не заличава обичта му към родината. „Душата ми изгаря за Балкана“, пише на своите приятели. Когато избухва Сръбско-турската война през 1876 г., той веднага се записва в отряда на българските доброволци. И в него проявява легендарната си храброст – заради нея е избран за командир на Втори батальон, а по време на Освободителната война е командир на рота. За своя героизъм при защитата на Шипка получава орден „Св. Анна“.
Откраднали му царската премия
Смелостта на Райчо Николов предизвиква много възхищение, но и завист сред съвременниците му. Симеон Радев пише в „Строители на съвременна България“, че това изключително го наскърбява.